Adobe Photoshop'ta Kalem Aracını Kullanma - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Adobe Photoshop'ta Kalem Aracını Kullanma

Adobe Photoshop'ta Kalem Aracını Kullanma

Bu makalemizde kendi özel şekillerinizi oluşturmanıza olanak tanıyan Photoshop Kalem aracının temellerini öğreneceksiniz. Aracın temel özelliklerinden geçeceğiz. Olabildiğine veya farkına varamayacağınız gibi, Kalem aracı, Photoshop'ta Vector Graphics ile çalışan birkaç şekilden biridir. 
 
 
Genel Bakış
 
 
 
 
Bu, araç kutusunda bulunan Kalem Aracının önizlemesidir. Kalem Aracının kısayolu, klavyenizdeki P tuşudur ve gördüğünüz gibi, açılır menü Pen Tool'un diğer dört “alt aracı” nı gösterir. Şu an bunları açıklamaya devam edeceğiz...
 
Kalem Aracı: Kalem Aracı düz çizgili, pürüzsüz kavisli yollar ve şekiller (vektör) oluşturmanıza olanak tanır.
 
Serbest Biçimli Kalem Aracı: Otomatik olarak çapa noktaları ekleyerek vektör şekilleri ve çeşitli yollar çizmenize olanak tanıyan bir araçtır.
 
Bağlantı Noktası Ekleme Aracı: Çapa ekler ve gerçek şekilleri ve yolları (şekil anahatları olan) yeniden şekillendiren bir araçtır.

Bağlantı Noktası Aracı Silme: Önceki araca çok benzer, tek fark bu aracın çapa noktalarını kaldırmasıdır.

 
Nokta Aracını Dönüştür: Bu araç, pürüzsüz çapa noktalarını köşe bağlantı noktalarına dönüştürerek mevcut şekil maskeleri ve yolları düzenler.
 
 
 
 
Bazı uygulamalara geçeceğiz, bu yüzden Kalem aracını tutup çok basit bir şekil oluşturacağım. Gördüğünüz gibi 3 farklı bağlantı noktası yerleştirerek bir üçgen oluşturduk ancak bunu yapmak için varsayılan Photoshop ızgarasını (CTRL / Command +;) etkinleştirmekisiniz. Izgara, Kalem aracı gibi Şekil / Yol araçlarıyla çalışırken son derece kullanışlıdır, çünkü çalışma alanınızın net bir temsiline sahip olursunuz, gerçekten kullanışlı olan eşit bölümlere bölünür.
 
 
 
 
 
Ekranda gösterildiği gibi karelerden oluşan bir şekil oluşturmak için Freeform Kalem Aracı'nı kullandım. Serbest Biçimli Kalem Aracı, Kalem aracından biraz farklıdır, çünkü bu şekilleri çok fazla kullanmanıza izin vermez ve düz çizgiler / kareler ile sınırlıdır.
 
Freeform Kalem Aracı'nı gördüğünüz gibi, biraz daha farklı şekiller oluşturmanıza izin verir, ancak bu aracı kullanarak oluşturabileceğiniz yaratıcı veya karmaşık hiçbir şey olmadığını unutmayın. Bu aracı kullanarak “h” ve “i” harflerini hazırladık.
 
 
Şimdi biraz Kalem Aracı uygulamasına geçeceğiz. Görebildiğiniz gibi, yaratılması nispeten kolay olan kavisli bir şekil yarattık. Kalem aracını alın ve bir çapa noktası oluşturun, ardından başka bir tutturma noktası oluşturun ve farenizi istediğiniz yöne sürükleyin, böylece bu etkiyi elde edersiniz.
 

Kalem Aracının başka bir “alt-aracı”, kafa karıştırıcı olabilecek ama gerçekten olmayacak olan “Bağlantı Noktası Ekle / Sil” dir. İlk ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi çok basit bir yol oluşturduk. Bağlantı Noktası Silme aracını kullanarak, sadece sol alt bağlantı noktasını tıkladık bu kadar basit.

 
Uygulama
 
 
Örnek resimi aldık ve uygulamaya başlıyoruz.
 
 
 
Kalem aracını tut, “yol modunu” “Yol” olarak ayarla ve elma şeklinin etrafından geçmeye başla. Çok basit ve bağlantı noktalarını nereye koyacağınızı açıkça görebilmeniz için yakınlaştırırsanız çok daha kolay.
 
 
 
İşiniz bittikten sonra farenizi sağ tıklayın ve “Vektör Maskesi Oluştur” u seçin. “Özel Şeklini Tanımla” ile de yolunuza devam edebilirsiniz, ancak bu şekilde sadece “elmanın” şeklini değil, nesnenizin şeklini alırsınız. Bu teknik, halkaların şekillerini oluşturmayı düşünüyorsanız, vektörel siluetleri yararlıdır. Aksi takdirde, “Create Vector Mask” ile devam edin ve nesneniz önceki belgesinden “kesilecek” olacaktır. Sonuçlarımız en doğru değil, biraz daha pratik ve dikkatle daha iyi bir sonuçla sonuçlanabilir.