Görsel Tasarım İlkeleri - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Görsel Tasarım İlkeleri

Görsel Tasarım İlkeleri

Başarılı bir görsel tasarım, aşağıdaki prensipleruygular ve onları anlamlı bir şekilde bir araya getirir. Temel unsurları nasıl kullanacağınızı anlamaya çalışırken göz önünde bulundurun:

•             Birlik , bir sayfadaki tüm öğelerle görsel olarak veya kavramsal olarak birlikte ait olmak zorundadır. Görsel tasarım, donuk veya ezici bir tasarımdan kaçınmak için birlik ve çeşitlilik arasında bir denge kurmalıdır.
 
•             Gestalt , görsel tasarımda, kullanıcıların bireysel tasarımın aksine genel tasarımı algılamasına yardımcı olur. Tasarım öğeleri uygun şekilde düzenlenmişse, genel tasarımın Gestalt'ı çok açık olacaktır.
 
•             Uzay kitabında Alex White göre, “bir şey onun içinde yerleştirildiğinde tanımlanan” olduğu Grafik Tasarım Elements. Bir tasarıma yer açmak, gürültüyü azaltmaya, okunabilirliği arttırmaya ve / veya yanılsamaya yardımcı olur. Beyaz boşluk, düzen stratejinizin önemli bir parçasıdır.
 
•             Hiyerarşi , öğeler arasındaki anlamdaki farkı gösterir. Tasarımcılar genellikle, sayfadaki farklı yazı tipi boyutları, renkleri ve yerleşimi aracılığıyla hiyerarşiler oluşturur. Genellikle üst kısımdaki öğeler en önemli olarak algılanır.
 
•             Denge , eşit dağılımın olduğu algısını yaratır. Bu her zaman simetri olduğu anlamına gelmez.
 
•             Kontrast , boyut, renk, yön ve diğer özelliklerin farklılıklarını vurgulayarak öğeleri öne çıkarmaya odaklanır.
 
•             Ölçek , bir dizi boyut tanımlar; Her bir maddenin, büyüklüğüne göre birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu göstererek ilgi ve derinlik yaratır.
 
•             Hakimiyet , bir unsurun odak noktası ve diğerlerinin de bağımlı olması üzerine odaklanır. Bu genellikle boyut, renk, konum, şekil vs.'ye göre ölçeklendirme ve kontrastlama yoluyla yapılır.
 
•             Benzerlik , doğrudan çoğaltma yapılmadan bir tasarım boyunca süreklilik yaratmayı ifade eder. Benzerlik, parçaların bir arayüz üzerinde birlikte çalışmasını sağlamak ve kullanıcıların ara yüzü daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılır.

Hepsini bir araya getirme örneği

Tasarım ilkelerini temel öğelere uygulamak ilk başta ezici görünebilir, ancak bir sayfayı veya konsepti bir araya getirmeye başladığınızda daha kolay olur. Aşağıda, eylemdeki ilkelerin bazılarını içeren örnek bir ana sayfa verilmiştir.