Web Geliştirme HTML5 ve CSS3 - Lacivert Tanıtım Medya Anonim Şirketi
Web Geliştirme HTML5 ve CSS3

Web Geliştirme HTML5 ve CSS3

Web geliştirme ile başlamak yorucu ve kafa karıştırıcı olabilir. Öğrenmeniz gereken çok şey var. diller, çerçeveler ve seçim için açık kaynak projeleri için çok farklı seçenekleriniz var. Tek bir doğru cevap yoktur, ancak çoğu geliştiricinin aldığı doğal bir ilerleme vardır. Temel bilgilerle başlamak ve daha ayrıntılı programlama dilleri okumak için yavaş yavaş ilerlemek daha kolay.
 
Bu kılavuzda, herkesin web geliştirme öğrenmek için kullanabileceği, baştan sona yaklaşımı paylaşmak istiyorum. Yalnızca en popüler dev dillerini değil aynı zamanda yol boyunca öğrenmenize yardımcı olacak en iyi kaynakları ve araçları paylaşacağız.
 
 
Temel Bilgiler: HTML5 ve CSS3
 
 
HTML ve CSS web geliştirme için mutlak temelleri vardır. Bu iki dilde gerçekten programlama dilleri değildir. çünkü mantıkla ilgilenmezler. HTML bir biçimlendirme dili ve CSS bir stil dili. HTML, bir sayfanın yapılandırılma biçimini ve CSS, sayfanın ekrandaki görünüşünü tanımlar. Bu iki dil, ön uç dilleri olarak düşünülür çünkü tarayıcıda çalışırlar (sunucuya gerek yoktur). Bazı programcılar, Python veya JavaScript gibi tam dillerle çalışmaya başlarlar. Ancak, web için oluşturmak istiyorsanız ve nerede başlayacağınızdan emin değilseniz, öncelikli listenizde HTML / CSS # 1 olmalıdır.
 
İki dil çok farklıdır, ancak birbirlerini güzel tamamlıyorlar. Yalnızca bir HTML sayfası olan bir sayfa çalışacak, ancak hoş görünmeyecek. Aynı şekilde, saf bir CSS dosyası, tarayıcıda hiçbir şey göstermez çünkü oluşturacak HTML yoktur. HTML ve CSS öğrenebilirseniz web siteleri oluşturabilirsiniz. Dinamik veya programlanabilir olmayabilir, ancak saf HTML / CSS web siteleri çalışabilir ve iyi görünebilir.
 
 
Bu dillerin en güncel sürümleri HTML5 ve CSS3'tür. Bunlar, HTML4 ve CSS2'den inanılmaz derecede farklı değildir. Geliştirmekte oldukları web sitelerini daha kolay hale getiren yeni özellikler eklediler. Ancak dürüst olmak gerekirse, en iyi yol, kendi projelerinizi ortaya çıkarmak ve oluşturmaktır. Yol boyunca sorun yaşayacaksınız, ancak hepsini Google aramaları ve Stack Overflow ile çözebilirsiniz .
 
Sık karşılaşılan sorunların HTML / CSS çözümlerini arıyorsanız , Codepad'de harika parçalara rastlayabilirsiniz . Favori snippet'lerinizi ileride başvurmak üzere kaydetmek için bile ücretsiz hesap yapabilirsiniz.
 
 
 
 
HTML ve CSS gibi temel konular söz konusu olduğunda, internette her şeyi özgürce öğrenebilirsiniz. Bazı öneriler arıyorsanız şu ücretsiz kaynakları kontrol edin:
 
  • HTML / CSS'ye Giriş: Web sayfalarını oluşturma
  • FreeCodeCamp Geliştirme Yolu Haritası
  • W3Schools HTML
  • W3Schools CSS
 
Ayrıca HTML için önişleme yapan diller de vardır ancak bunlar yaygın olarak kullanılmazlar. Bazı seçenekler arasında Haml ve Jade bulunur. Jade, NPM üzerinden kullanırken, Haml Ruby'yi kapatır. Bu kütüphanelerin her ikisi de paket yöneticilerini biraz anlayabilmek için onları daha ileri ve çoğunlukla gereksiz görüyorlar.
 
Ancak, bu önişlemcileri araştırmak istiyorsanız, başlamanız için bazı kaynaklar vardır.
 
  • Mutlak yeni başlayanlar için Sass ve Pusula öğretici
  • Npm için Yeni Başlayanlar Kılavuzu - Düğüm Paketi Yöneticisi
  • HTML Üretimini Hızlandırma için Jade ve Grunt Kullanma
 

JavaScript / ES6

 

Çoğu web geliştiricisinin öğrendiği dili JavaScript'dir. Bu, on yıllardır web geliştirme ile yakından ilgili ve geliştiricilerin sayfada dinamik efektler oluşturmasına izin veriyor. CSS3'teki ilerlemeler, devs'in herhangi bir JavaScript olmadan bazı harika şeyler yapmasına izin veriyor. Ancak bu, JS'nin değersiz bir dil olduğu anlamına gelmiyor. Web siteleri, şimdiye kadar olduğundan daha dinamik özellikler için JavaScript'e güveniyor. Modern web tarayıcıları, sonunda sitenizi ziyaret eden çoğu kullanıcının JavaScript'i etkinleştireceği bir noktaya kadar JS'yi destekler.

JavaScript genellikle geliştiricisinin ilk programlama dilidir. Bazıları gerçek bir programlamanın olmadığını iddia edebilir, çünkü bu program bir betik dili olarak çalışır. Ancak sunucudaki Node.js'yi çalıştırabildiğinizden JavaScript'i bir ön uç + arka uç dili olarak çalıştırmak artık mümkün. Değişkenleri ayarlama, döngüler oluşturma, işlevler ve mantık operatörleri oluşturma gibi JavaScript'in temellerini kullanmaya başlayın.  


 JavaScript nedir?

 

Bunların hepsi tamamen ücretsiz ve sizi JS kodu yazarken rahat hissetmenize yardımcı olmak için gereken her şeye götürmeli. Bu süreçte jQuery ve çok popüler TypeScript dili gibi kitaplıkları sıklıkla okuyacaksınız. Bunların her ikisi de, özellikle bir web geliştiricisi olarak, öğrenilecek değerli araçlar. Öğrenmenin en iyi yolu, daha önce olduğu gibi sıfırdan projeler yaratmaktır. Bu süreçte engellerle karşılaşacaksınız ve Google bunları çözmenize yardımcı olacak. Neyse ki JavaScript, sizin de sizin için Google'a hatalar koyabilir ve sorunu reverse mühendislik yapabilir.

 

Chrome'u kullanıyorsanız, JavaScript kodunu Dev Tools konsoluna nasıl çıktıracağınızı açıklayan bu yazıya göz atın. Bu şekilde hataya neden olan çizgiyi belirten belirli hata mesajları alırsınız. Hata ayıklamayı çok daha kolay hale getirecektir. JQuery / TypeScript gibi JavaScript ve diğer kitaplıkların incelenmesinde genellikle Google'ın cevaplayamadığı sorularınız olacaktır.